سرمایه گذاری در نرم افزار (قسمت اول)

توسعه یک نرم افزار علیرغم نیاز به دانش عملیاتی/اجرایی خود به تخصص های متعددی نیازمند است. نرم افزار چه یک اپلیکیشن باشد چه یک وبسایت علاوه بر برنامه نویسان،‌ به افراد با تجربه ای نیاز دارد که با مرام و زبان ارائه خدمات در این فضا آشنا باشند.

در یک پیش فرض اما ما قصد این را داریم تا هزینه های توسعه یک نرم افزار، یا به واقع یک اکوسیستم را به شما نمایش دهیم. در این فرض ما یک وبسایت و یک اپلیکیشن برای ارائه خدمات داریم… . نوع خدمت حداکثر ۳۰ درصد در هزینه های برنامه نویسی موثر است چرا که قالبا از یک ساختار مشخص پیروی می کنند. البته مثال های نقضی هم بر این ها وجود دارد که می تواند تا چند صد درصد هزینه های توسعه را تغییر دهند. این حد وسط را اما ما می توانیم یک اپ بوکینگ در نظر بگیریم.

ویدئو: https://youtu.be/llotXlyxUKU

در ابتدای راه شما نیازمند یک نسخه اولیه از برنامه خود هستید که قابل ارائه به مشتری باشد. ما به این نسخه به اختصار mvp می گوییم. برای این نسخه شما نمی توانید برنامه نویس استخدام کنید. درواقع اگر هدف شما فقط این باشد استخدام برنامه نویس مقرون به صرفه نیست چرا که حداقل این نوع قراردادها ۶ ماهه است و شما را متضمن پرداخت حق بیمه نیز می کند. با توجه به این مسئله شما باید بین دو گزینه انتخاب کنید: رفتن سراغ شرکت های برنامه نویسی و یا مراجعه به برنامه نویسان فریلنسر (دورکار) و عقد قرارداد بصورت پروژه ای.

اما این دو انتخاب چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ به واقع شرکت های برنامه نویسی متشکل از چند برنامه نویس شاید حتی مبتدی باشند که به وفور نمونه های آن را می توان مثال زد که البته متاسفانه خلاف قوانین است! شرکت های برنامه نویسی اغلب دیگر حتی به شما ضمانتنامه های اجرایی مورد نیاز را ارائه نمی کنند و زیر بار خسارت دیرکرد تحویل پروژه نیز نمی روند. حکایتشان همان حکایت شتر سواری که دولا دولا نمی شود است!

هزینه های سرسام آور هم از دیگر مشکلات کار کردن با شرکت های نرم افزاری است. شاید باور نکنید ولی اگر یک شرکت نرم افزاری نتواند بابت پروژه های کوچک از شما بیش از ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کند؛ درآمد مدیرانش کمتر از کارمندان شما خواهد بود! پرواضح است که شما دیگر فقط پول پروژه را به آن ها نمی دهید! بلکه هزینه های اجاره و چند کارمند بلا استفاده را هم باید بپردازید!

اما کار با فریلسنرها هم چندان آسان نیست. در این بازار یا مجددا با قیمت های غیرقابل باور روبرو می شوید یا با افرادی سروکار دارید که فقط پول شما را هدر می دهند و یا با تحویل یک پروژه ناقص شما را از اهدافتان منصرف می کنند یا اینکه پس از پرداخت قسط اول دیگر جواب شما را نمی دهند!

اما عرف بازار چیست؟‌ هزینه واقعی و تمام شده توسعه یک برنامه چقدر است؟ و در نهایت چطور قرارداد ببندید که سرتان کلاه نرود؟!

تماشای این ویدئو را از دست ندهید… و منتظر قسمت های بعدی باشید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *